אודות

יומן הרשת הזה הוא פלטפורמה למבחר מכתבי הרב יהודה אלקלעי. למעשה, הוא חלק מהמדור "פרקי אבות" בתוך יומן הרשת שלי – עמדת תצפית. מכיוון שרציתי להציג את הטקסטים בצורה נגישה לחיפוש לפי ומילים וקטגוריות, בחרתי להעלות אותו כיומן נפרד.

מתוך כתביו של הרב אלקלעי מביטים אלינו יסודותיו של רעיון הציונות המדינית שיופיע מאוחר יותר בפעולתו הממשית של הרצל. מרכיבים עיקריים בחזונן הציונות ניתן למצוא בכתבי אלקלעי: השאיפה לארגן את העם באמצעות אסיפה פוליטית שתמנה הנהגה, שתפקידה יהיה לקבל אישור ממלכי העולם ולפקח על תהליך שיבת העם לארצו ובנייתה. שיבת העם לארצו היא מעשה התשובה הכללית, ורק בעזרתה יירפא העם מחולייו, והגאולה תוכל לבוא.

ביומן הרשת הזה ניתן לקרוא  מהדורה דיגיטלית מלאה של הספר (הקצר) "גורל לה' ", ומבחר קטעים מכתבים נוספים של הרב אלקלעאי. אני מקווה שאסופת כתבים זו, בעזרת הכלים שמאפשרת המערכת הדיגיטלית, תקל על הקוראים במפגשם עם הגותו.

בחרתי ליצור את אסופת הכתבים הדיגיטלית הזו על מנת להפוך את החומרים האלה לנגישים מחדש עבור העוסקים בחינוך והמתעניינים בדמותה של הציונות.

ממולץ להתחיל את הגלישה בעמוד הזה. ניתן לחפש בכתבים באמצעות חלונית החיפוש או לפי נושאים בעזרת התגיות. הרשומות מסודרות לפי סדר הופעתם של כתבי הרב אלקלעי, מהמוקדם אל המאוחר.

ניסיתי להקפיד על הגהה מדוייקת של הקטעים, אולם אפשרי בהחלט שנפלו בהן שגיאות, אם כי יש לזכור כי הרב אלקלעי כתב בעברית שמקורתיה בעברית של ספרי הקודש, וביטויים רבים נכתבים לאחר תחיית השפה בכתיב שונה. פירושים לקיצורים ולראשי התיבות ניתן למצוא כאן.

אבשלום בן צבי
קיבוץ משעול, נצרת עילית, כסלו ה'תשע"ד

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s