ישוב הארץ הוא בית החולים הגדול הכולל, והוא יעלה ארוכה ומרפא לכל תחלואי בית ישראל

[כתבי ר' יהודה אלקלעי, ב', עמ' 675-677. מנחם ציון]:

ישוב הארץ הוא בית החולים הגדול הכולל, והוא יעלה ארוכה ומרפא לכל תחלואי בית ישראל, חולי אהבת ה' ואהבת התורה ואהבת האחוה ואהבת ארץ קברת אבותינו, כמ"ש[1]: אם תמצאו את דודי מה תגידו לו שחולת אהבה אני, ישוב הארץ ירפא את חולי הרוח עועים ותעתועים מחלת הכפירה מכה מהלכת ומתדבקת ולה כנפים ככנפי החסידה[2], ועתה כאשר יוסר המסובב תסור הסבה, הצדיקים יתקנו את אשר שחתו, והמתקנו לא ירעו ולא ישחיתו[3], וישובו אל ה' מתיקון התורה לתיקון העולם. מה שיש בידנו לתקן מה שמוטל עלינו לתקן. ויתקן עלמא לאעלא בשביעאה. ואלה אשר אמרו כי אמונת הגאולה היא אמונת שקר הוא מפני שלא ידעו כי ישוב הארץ היא הגאולה.

[…]

ישוב הארץ ירפא את תחלואי ארצנו הק' להסיר מעליהם חרפת הרעב. לא שיצאו חכמי ירושלים מבית מדרשם לעבוד את האדמה. כאשר מעבירים מאזרי הזיקות[4], ישוב הארץ רוצה לומר להביא אנשים מאנשי האירופה אשר ידם רב להם בעבודת האדמה, כמ"ש[5]: וישבו בה יהודה וכל עריו יחדיו אכרים ונסעו בעדר, זהו ההתחלה, ואחריהם יבואו אומנים וסוחרים לישב את הארץ כדרך כל הארץ. נקל לאדם להשיג פרנסתו בארץ מיושבת, אשר לא כן בארץ תלאובות[6], והמצוה הזאת היא לרועי ישראל הב"ד הגדול והחשוב לקבץ נדחי ישראל להשיבם אל אביהם שבשמים, למען יהיה ה' אחד וישראל גוי אחד בארץ, כמ"ש (בזוה"ק פ' אמור דף צ"ג ע"ב) ובתי המדרשים לא יאשמו ולא ישמו, וישראל אינם שופכי דמים והורגי נפשות ח"ו. וגבאי ונשיאי ארץ ישראל אשר הם כעת נשיאי חרפת הרעב, ינהגו נשיאותם בפני הבית לישב את הארץ, ובתי המדרשים יתפרנסו מיושבי הארץ ולא ישאו עוד כלימת הגוים[7] בחו"ל.

ישוב הארץ ירפא את מכאובי אחינו השרופים הנרדפים השדודים והרצוצים בארצות מגורינו. ישוב הארץ ירפא את תחלואי אחינו יושבי פולין, ולא ילכו מגוי אל גוי[8] לתור להם מנוחה[9][…]


[1] שיר השירים, ה', ח'

[2] על פי זכריה, ה', ט'

[3] ישעיה, י"א, ט'

[4] ישעיה, נ', י"א

[5] ירמיה, ל"א, כ"ג

[6] הושע, י"ג, ה'

[7] יחזקאל, ל"ד, כ"ט

[8] על פי תהלים, ק"ה, י"ג

[9] במדבר, י', ל"ג

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s